середа, 5 листопада 2014 р.

Методичний кошик

  Урок з світової літератури в 10 класі  
Тема:  Морально-етичні і філософські проблеми в романі О.Уайльда   
            «Портрет Доріана Грея»
Мета: допомогти учням  осягнути важливі морально-філософські, етичні проблеми, втілені в романі О.Уайльда; спонукати їх задуматись над актуальністю питань, піднятих письменником; стимулювати творчі здібності, вміння аналізувати і узагальнювати; виховувати найвищі моральні людські якості.
Тип уроку: урок - дослідження
Обладнання: портрет письменника, презентація до творчості, висловлювання з Біблії, музичний супровід – Л. В. Бетховен «Місячна соната».
Для того, щоб завантажити презентацію з теми, перейдіть по цьому посиланню:
http://ifolder.com.ua/9fkgpogb6o71.html
                                                 Епіграфи :
Краса… Вона робить принцами тих, хто її має…
                                                                                О.Уайльд

                   Краса душі надає чарівності навіть кволому тілу.
Потворність душі кладе свій відбиток
                            навіть на найдосконаліше тіло.
Г.Лессінг

Добра, якого хочу, не  роблю,
а зло, якого не хочу, роблю.
Якщо ж роблю те, чого не хочу,
вже не я роблю те, а гріх, що живе в мені.
Послання апостола
Павла до римлян 7, 19-20

Хід уроку
1.     Організаційний момент.
2.     Мотивація і актуалізація навчальної діяльності
·        Вчитель читає вірш І.Ратушинської «Шлях до Бога»

 Под свободными сводами вечными,
босиком по пыльным дорогам,
с обнаженно дрожащими свечками
люди ищут доброго Бога.
Чтобы Он пожалел и понял
сквозь убийства, бред и обманы,
чтобы Он положил ладони
         на висок, как на злую рану,
чтоб увидел кричащие лица,
темень душ и глаза без света,
чтоб простил дурака и блудницу,
 и священника , и поэта.
Чтобы спас беглеца от погони,
чтобы дал голодающим хлеба…
Может Бог – это крест на ладони?
Может Бог – это звездное небо?
Как к нему отыскать дорогу?
Чем надежды и боль измерить?
Люди ищут доброго Бога.
Дай им бог найти и поверить?

Вч. - Задумались над рядками?
      - Як часто ми звертаємось до Бога?
      - Коли  Він нам потрібний?

Сьогодні на уроці до нас повинно прийти усвідомлення того, що людина за кожен проступок повинна відповідати перед своєю совістю.
 Ця спроба буде зроблена  буде зроблена через призму романа О.Уайльда «Портрет Доріана Грея».
Звернемось до епіграфа.  Наскільки актуальні ці слова для кожного із нас?
Чи здатні ми розібратись у своїх поступках, усвідомити власну гріховність?
(оголошення теми уроку)
Вч.: На попередніх уроках ми розглянули життя і творчість відомого англійського письменника, його естетичні погляди. Для того, щоб говорити нам з теми, зробимо ще одну спробу уявити, яким же він був – епатажний, скандальний, бездоганний, геніальний О.Уайльд.
Слайд 1 «Оскар Уайльд нагадує красиву, страшну орхідею. Можна говорити. що вона – отруйна і чуттєва квітка, але це КВІТКА, вона красива, вона квітне, вона радує…» (К. Бальмонд)
«Істинні в житті людини є не справи, а легенди, які її оточують. Ніколи не слід руйнувати легенд. Крізь них ми  можемо смутно розгледіти справжнє обличчя людини.» (О.Уайльд)
На дошці ми бачимо портрет письменника, який намалювала учениця 10 класу.  Давайте, використовуючи метод «акваріуму» створимо колаж, в результаті якого з’явиться,  через вами підібрані символічні зображення, легендарна постать О. Уайльда. Увага на презентацію.
Вч. О.Уайльд одноосібно здійснював революцію в англійському суспільстві – революцію в моді.  Уайльд і життя, і літературу сприймав як МИСТЕЦТВО. Завдання письменника він вбачав в тому, щоб стати творцем життя. Тому біографія самого Уайльда схожа на легенду, що ожила. Оживляйте зараз сторінки його життя, що здались вам неймовірними. А Сашко вам допоможе.
(Виступи дітей згідно презентації, Діти на екрані бачать малюнок-символ, розуміють про який епізод із життя йдеться, виступають і біля портрету чіпляють своє бачення через символ цієї сторінки з життя митця
-  Епотажність
- Ірландія
- родина
- Оксфорд
- США
- сімя
- дендіз,.естетизм
- відносини з сином маркіза
- в’язниця)
Слайд2
Сонет Ігоря Северяніна «Оскар Уайльд»

Оцінку створеного.
 Вч. О.Уайльд – легенда довжиною в 47 років.  Що за ним криється: вершина слави і безодня падіння, насолода життям і пекельні муки, загальне визнання і демонстративне забуття, прекрасне і потворне… Усе було в долі  Короля життя, Принца Парадоксу.
 Всі життєві принципи віддзеркалились в його творчості. Давайте їх зараз згадаємо.
 Слайд 3 – « Естетичні принципи О.Уайльда». Отже, письменник пройшов шлях своїх героїв. усі вони були його двійниками. Шлях падіння Доріана Грея – шлях падіння Оскара Уайльда.
Проблемне питання:
Давайте подумаємо, який принцип викликає найбільше суперечок? (принцип гедонізму- насолоди).
А хіба погано насолоджуватись життям? Що в цьому забороненого? Насолоджуватись красою природи, мистецтвом, гарною музикою, танцями, співом. адже в нашому житті так багато повсякденного. тому уайльдівське бажання повернути радість утіх можливо не таке й погане?
(- культ насолоди, якщо він обмежується моральними принципами, є, на мою думку, небезпечним тому, що легко може призвести людину до загибелі.
-Уайльд – теоретик естетизму, закликає відкинути мораль і залишити насолоду. І трагедія людини в тому, що гедонізм вступає в суперечку з моральністю, бо що, як не мораль, примушує замислитись над стражданнями інших людей і соромитись своїх насолод у той час, коли хтось страждає.)
Вч. Як же філософія насолоди впливає на духовний світ людини, що з нею трапиться, коли настане перенасичення, коли буде вичерпаний запас насолод, які придумала собі молодь.
простежимо за долею Доріана: коли розпочалась руйнація його душі, як це проходило, і як він сам перетворився на ОДИН ВЕЛИКИЙ ПОРОК.
  Робота з текстом №1
«Ледве скинувши оком на портрет, він мимохідь ступив крок назад і аж зашарився от задоволення. У погляді його заіскрилася радість. немовби він уперше впізнав себе. Юнак стояв непорушний і зачудований… Свідомість власної краси спала на думку Доріана, як одкровення. Він ніколи не помічав її раніше! І ось зараз, коли він стояв, удивляючись у відбиття своєї вроди,в його свідомості вияснив увесь глибокий сенс слів Безіла. Так прийде день, коли його обличчя зморщиться й висохне, очі потьмяніють і втратять барви, стан буде зігнуто і поневічено. Померхнуть червоні уста, злиняє золото волосся. Життя, творячи йому душу, спотворюватиме його тіло. Його стареча незграбність викликатиме тільки відразу і огиду».
-         Що зрозумів Доріан, дивлячись вперше на свій портрет?
(усвідомлення своєї краси)
Вч. За свою молодість він готовий був віддати душу!
Слайд 4  «Мотив продажу власної душі» (дослідження)
·        Оноре де Бальзак «Шагренєва шкіра»
·        М.Гоголь «Портрет» (мотив таємничої залежності долі людини від портрета чи речі, які дають містичну владу над світом і робить рабом власника)
·        Й.Гете «Фауст» ( у сюжеті є схожі риси з легендою про Фауста, у героєві яскраво проявляються риси нового Фауста. Як і Фауст Доріан отримує вічну молодість. Мефістофель – лорд Генрі (ідея насолоди перетворила юнака на чудовисько). Образ Маргарити – невинної жертви кохання – близький до образу Сібіл Вейн, а брат Валентин, що прагнув помсти за смерть сестри, - до образу Дж. Вейна)
·        Е.Т.А. Гофман «Малюк Цахес на прізвисько Циннобер» (в цьому творі прослідковується мотив подвійного існування героя, який має одне – моральне обличчя для людей і зовсім інше – огидне – для себе).

     Отже, чому сходинка, що мала вести вгору, є рухом вниз?
Слайд 5
!!! За молодість готовий продати душу – перша сходинка падіння – усвідомлення власної краси
-         Чому людина так легко розлучається з душею?
 (спочатку Доріан не усвідомлював своєї краси, до того ж і у житті він практично не цікавився нічим; чистота його зовнішності перебуває у гармонії і з «чистою» душею).
1-й парадокс -  Як тільки Доріан усвідомлює, що життя швидкоплинне і його врода згасає – душа і тіло існують окремо одне від одного, але у тісному взаємозв’язку;
-         на красі тіла не відбиваються наслідки вчинків героя, весь тягар несе душа, яка гіршає та потворнішає.

 Слайд 6 «Закони Божі» ( робота над змістом заповідей Закону Божого, їх тлумачення у книзі «Закон Божий»)

-  Яку,на вашу думку, порушив Доріан заповідь?
( друга заповідь – «не роби кумира і всякої подоби з того, що на небі вгорі, або на землі внизу, і що у воді під землею: не поклоняйся їм і не служи їм»)

Вч.: Усвідомлення своєї краси – це вже гординя, а в Законі Божому записано, що горда і марнославна людина надзвичайної думки про свої чесноти – розум, красу, багатство. Горда людина шанує лише тільки саму себе. Свої поняття і бажання вона вважає вищим від верховної волі Самого Бога. Презирливо і з насмішкою вона ставиться до чужих думок і порад, і не відмовляється від своїх поглядів, якими б смішними і неправильними вони не були. Горда і марнославна людина із самої себе (як для себе, так і для інших) робить ідола. Забороняючи ці поради ідолопоклонства, друга заповідь тим самим спонукає до тим самим  спонукає до таких чеснот: безкорисливість та милосердя, стриманість і смирення.
Слайд 7
!!! Друга сходинка падіння Доріана Грея – захоплення бутафорією
-         Що таке бутафорія?
-         Для розуміння цього моменту, ми маємо пригадати історію кохання Доріана Грея до Сибіл Вейн.
-         Чи можна їх життя назвати коханням?
-         Кого він покохав, Сибіл чи те, що було втілено в її образі?
  (він покохав  те море пристрастей і образів, які талановито втілювала Сибіл на сцені. Йому подобалась її гра, костюми, штучні мовлення та погляди. Доріан розлюбив Сибіл в ту мить, коли побачив у ній звичайну людину – не Дездемону, не Джульєтту, а дівчину, яка вже може втілювати чужі пристрасті, бо покохала сама)
     Рольова гра «Розмова Сибіл і Доріана в театрі»
-         Чи можна сказати, що Доріан цим вчинком порушив саму головну заповідь «Не вбий» (так, адже людину можна вбити словом, своєю жорстокістю)
-         А як про це говориться в Біблії?
 (шоста заповідь – «Не вбивай» говорить, що людина буває винною в вбивстві і тоді, коли сама особисто не вбиває, але сприяє вбивству словом, вчинком;
 щоб уникнути гріха проти 6 заповіді, людині необхідно з усіма поводитись лагідно, з любов’ю, миритися із розгніваними, прощати кривди.)
Слайд 8
-         Що робить Доріан, коли дізнається про самогубство Сибіл?
 (вранці наступного дня , коли Доріан сидів за сніданком, до нього зайшов Безіл)
(читаємо уривок зі слів: «- Я такий радий, що застав вас, Доріане…»)
-         Що викликало хвилювання художника в поведінці Доріана? (безсердечність, жорстокість)
-         книга проповідника Еклізіаста, цитата: «Всему свое время, и время всякой вещи под небом:
-         время рождаться, и время умирать;
-         время насаждать, и время вырывать посаженное;
-         время убивать, и время врачевать;
-         время разрушать, и время строить;
-         время плакать, и время смеяться;
-         время сетовать, и время плясать;
-         время разбрасывать камни, и время собирать камни;
-         время обнимать, и время уклоняться от объятий;
-         время искать, и время терять;
-         время сберегать, и время бросать;
-         время раздирать, и время сшивать;
-         время молчать, и время говорить;
-         время любить, и время ненавидеть;
-         время войне, и время миру»
-         Як ви розумієте ці слова?
 ( Місце Доріана в час смерті Сибіл бути поряд, висловлювати співчуття рідним, а він пішов насолоджуватись співом в театрі)
!!!  Отже, 3 сходинка падіння – егоїзм і безсердечність
Слайд 9
!!!4 сходинка пороку – розпуста
-         Як проводить життя Доріан, насолоджуючись молодістю?
(кабаки, розпуста, притони, проституція, наркотики)
Таке життя спотворило будь - яку людину, але змінюється лише портрет. А Доріан – молодий і красивий
Рольова гра «Художник Безіл у будинку Доріана»
-         Що побачив в очах Доріана Безіл? («Боже, перед ким я вклонявся! У нього очі диявола»)
 Робота з Біблією «Розповідь про Садом і Гоморру»
-         Який урок мало винести людство із цієї біблійної історії?
-         (людство також може загинути, як жителі цих міст. Адже сьогодні не завжди люди можуть устояти перед спокусами насолод – кабаки, наркоманія, проституція, СНІД – це Кара Божа)
 Слайд 10
!!! 5 сходинка падіння Доріана – вбивство людини
- Доведіть, що це так.
 (- Доріан порушує 6 заповідь, убиваючи свого наставника, друга, художника Безіла; стає причиною смерті Сибіл Вейн, її брата Джеймса. Шантажує і приводить до загибелі хіміка;
- Життя найбільший дар Божий, тому позбавляти життя себе, або відбирати його в когось іншого – найжахливіший, найтяжчий і найбільший гріх)
Слайд 11
!!!6 сходинка падіння – убивство власної душі, власної совісті
(Людина без совісті і без душі, то не людина, така людина не може існувати)
Слайд 12

-Як ви розумієте слова: «Красу треба шукати в людині»
-Які літературні образи асоціюються  з нашою сьогоднішню темою уроку?
Підведення підсумків уроку, мотивація оцінок

Д/з Написати твір «Кожна людина бачить свої гріхи в Доріанових»

Батьківський всеобуч

Батьківські збори
Байдужість до навчання — проблема дитини чи дорослих?
Мета: Виявити причини негативного ставлення учня до навчання, обговорити шляхи спільного рішення цієї проблеми, виробити лінію поведінки батьків у випадку емоційного зриву учня, викликаного надмірним навчальним навантаженням, анкетування  батьків; розповісти батькам про ставлення школярів-підлітків до навчання, формування у них схильностей та інтересів у навчанні, визначення ними улюбленних дисциплін; обговорити з батьками прояви у підлітків факторів, що заважають правильній організації виконання домашніх завдань; визначити роль батьків у прищепленні підліткам зацікавленості до навчання та самоосвіти.
На класній дошці написано вислови: «Вся сім’я вмісті, так і душа на місці» «Не потрібен і клад, коли в родині лад» «Не буде добра, коли в родині ворожнеча»
Хід зборів
Байдужість до навчання — проблема дитини чи дорослих?
Кожна дитина у будь-якому віці допитлива і розумна по-своєму. В юності ж розумова активність набуває дещо дуже характерних рис.
           Як ви вже помітили: з кожним роком інтерес до навчання падає. Крок за кроком ми доходимо до тієї межі, коли починаються оті великі проблеми, пов’язані з навчанням підлітків. Причин тут можна назвати багато, які залежать не тільки від самого учня. Сьогодні ми поговоримо про те, що залежить від вас, батьків.
На передодні зборів з учнями та з вами було проведено анкетування. Зараз я хочу познайомити вас з результатами цього анкетування:
·        Анкета для учнів «Твоє навчання»
·        Анкета для учнів «Я  і мої батьки»

·         Анкета для учнів «Моє місце в родині»

·        Анкета для учнів «Моє життя в родині»

·        Анкета для батьків «Життя Вашої дитини в родині»

Вашій увазі я хочу надати аналіз цього анкетування у вигляді презентації(перегляд і коментування вчителем результатів анкетування)

                 При індивідуальних розмовах з більшістю з вас я прийшла до висновку: деякі батьки, констатуючи, що їх син або донька перестала навчатися, змирилися з цим і зробили висновок- не всім же бути вченими, високоосвіченими. Ще інші дали зрозуміти своїм чадам, що усе сьогодні купується- і вуз, і диплом, і робота. Та це не так….

                 Внаслідок такої позиції батьків падає інтерес до навчання. Отак поступово наш учень починає нехтувати домашнім завданням, певний час ще тримається на тому,що запам’ятав на уроці, а далі вже і на уроці неуважний. Власне, правильніше говорити про перебування такого учня у школі, ніж про його навчання. І найстрашніше те, що його батьки, бачачи як ледащіє їхня дитина, не звертають увагу. У небажанні навчатися таїться велика небезпека.

                      По-перше, всім выдома аксіома, що припода не терпить пустоти. Отже, коли підліток не бере в голову розумного і доброго, лихе й нерозумне само знаходить його й заповнює порожнечу. Саме ті підлітки, які байдикують, найчастіше зазнають негативного впливу вулиці, потрапляють у сумнівні компанії, привчаються до шкідливих звичок.

                          По-друге, навчання- це не лише здобуття певної суми знань. Це постійний розвиток інтелекту. Осмислюючи суспільні та природні явища, розв’язуючи задачи,учень удосконалює свої розумові здібності, піднімається на щабель вище у своїх розумових можливостях.

                           Нехай ваш син чи донька не прагне стати науковцем, а буде простою людиною, добрим господарем або господинею дому. У жодних джерелах народної творчості не знайдеш схвалення ледарства, неуцтва,а навпаки,-«наука в ліс не веде, а з лісу виводить». А хто сказав, що господареві дому не потрібні освіченість, кмітливість,працьовитість, відповідальність за сім’ю, наполегливість у досягненні своєї мети і  врешті-решт повага до людей?! А для цього, погодьтеся, треба навчатись труднощі, треба вміти працювати. Це треба розвивати з малечку. Отже, потураючи своїм дітям у їх небажанні вчитися, ми привчаємо їх жити легко, безтурботно,паразитуючи на праці батьків. Таким чином, нібито бажаючи дитині добра ми приносимо їй зло, бо не розвиваємо здатності і бажання протистояти випробуванням, які готує їм життя. «Люби дитину, як душу, а тряси, як грушу»- говорили наші діди та прадіди. Цим вони не проповідували жорстокість, чи,недай, Боже, насильства над дитиною. Але під цим розуміли поєднання любові з вимогливостю, привчаючи дітей до відповідальності.

                              Великий український письменник і вчений І.Я.Франко писав:

Хто в першій чвертині життя знання не здобув,

А в другій чвертині життя добра не здобув,

А в третій чвертині життя хто чесним не був,

Той скаже в четвертій: «Бодай би я в світі й не був».

                                 Нашй діти у тій чвертині життя, коли їм потрібно здобувати знання. І це їхній обов’язок, без виконання якого повною мірою вони не стануть такими повноцінними людьми, якими могли би стати. Лінуючись учитися,вони не розвинуть у собі всіх можливостей,закладених творцем людини.

                                       «Лінощі,недбалість,бажання швидше звільнитися від тягаря навчання- це небезпечні близнюки, матір’ю яких є вузькість, обмеженість духовного життя в роки дитинства, отроцтва і ранньої юності», писав В.Сухомлинський.

                           Придивіться і подумайте, чи працюють ваші діти в силу своїх природніх можливостей.  Деякі батьки допускають помилку, потураючи дітям ще й у виборі улюблених і не улюблених предметів. Деякі з вас припускаються величезної помилки: обговорюючи з дітьми вчинки та поведінку деяких вчителів, що просто недопустимо та некоректно. А потім ми дивуємося, чому наші діти такі безвідповідальні. Зараз ми з вами попробуємо подивитися на проблему байдужості навчання з різних сторін.

Робота в групах ( Всі присутні батьки розділені на три групи:)

·        Діти

·        Батьки

·        Вчителі

Завдання: ваша задача: подивитися на проблему байдужості навчання. Скласти перелік причин і перелік заходів, які допоможуть виправити  цю ситуацію.(Обговорення)

            Ітак, ми з вами з’ясували, що бажання вчитися утверджується у дитини, яка любить читати. Чи не найбільше лихо сьогоднішнього виховання-безкнижковість духовного життя. Тепер книжці доводиться змагатися з іншими джерелами інформації – телевізором,комп’ютером тощо.отже, навіть там, де є в сім’ї хороші книжки, вони, на жаль, стоять на полицях непрочитаними. «Читання,-писав В.Сухомлинський,- це, образно кажучи, вітрила, завдяки яким корабель думки пливе вперед, і вітер, що надимає ці вітрила. Нема читання- нема ні вітрил, ні вітру.» Наша з вами основна задача на сьогодні посприяти, щоб наші діти зазнали щастя того плавання, відчули себе сміливцями, які стали віч-на-віч із безмежним морем людської мудрості.

                       Поступово ми з вами наблизились до ще однієї проблеми: виховання потреб. Розумні потреби людини, якій властива культура бажань,- один із найскладніших відтінків тієї складної речі, яку ми називаємо моральним смислом життя. Тільки людина, яка вміє по-людськи бажати, розуміє і відчуває, що таке важко, дозволено і що не дозволено.

                     Якщо ваша донечка або синок, вимагаючи нових модних речей, не помічає, що мати давно вже не купувала собі обновки, вважайте, що ви припустилися суттєвої помилки у вихованні. Культура бажань, на думку В.Сухомлинського,-«зворотний бік повинності… виховуючи високоморальні, благородні бажання й утримуючи від бажань недопустимих і недозволених, ми тим самим запобігаємо великому лиху- розкдаданню і розбещенню внаслідок невтримного задоволення примх».

Батькам пропонується обговорити ситуації.

Ситуація 1.

Ваша донька зробила модну стрижку, відрізавши косу. Ваша реакція?

Ситуація 2.

Син привів додому великого дворового собаку. Ваші дії?
Ситуація 3.
Вашій донці запропонували роботу за кордоном у якості фотомоделі. Як ви вчините?

Ситуація 4.

Ви дізналися, що син приховує від Вас, що потоваришував із дівчинкою? Ваша реакція?
             А зараз я перевірю чи добре ви знаєте своїх дітей.
Психологічний практикум для батьків
 Батькам пропонується заповнити анкету.
Анкета для батьків «Вплив родинної атмосфери на успішність дитини».
1) Чи знаєте Ви, від чого залежить психологічний настрій дитини на весь день? (Оберіть потрібний варіант відповіді.)
а) Так.
б) Ні.
2) Яке запитання Ви ставите дитині, коли вона повертається зі школи?
а) Які оцінки ти сьогодні отримав?
б) Що було цікавого в школі?
в) Чи не накоїв ти сьогодні що-небудь?
3) Що ви знаєте про те, як слід реагувати на успіхи та невдачі дитини у школі?
а) Знаю багато, бо багато читав про це.
б) Я мало читав про це.
в) Нічого не знаю.
4) Чи знаєте Ви, що створює в родині атмосферу неспокою, що є перевантаженням для нервової системи дитини?
а) Так, знаю.
б) Знаю, проте хотілося б дізнатись більше.
в) Не знаю нічого.
5) Чи потрібна Вам порада щодо здійснення контролю за роботою дитини вдома і щодо надання їй розумної допомоги?
а) Так, необхідна.
б) Ні.
6) Чи вважаєте Ви, що підвищені й агресивні інтонації є невід’ємною частиною виховного процесу в родині?
а) Так, це єдиний спосіб впливу на дитину.
б) Так, але я обминаю цього.
в) Ні, це неприпустимо.
Після анкетування проводиться обговорення його результатів.

Анкета для батьків «Чи знаю я свою дитину?»

1.Улюблений колір Вашої Дитини?
2.Улюблене свято?
3.Скільки Вашій дитині років?
4.До якого знаку зодіаку належить Ваша дитина?
5.Скільки грошей Ви даєте дитині на кишенькові розходи?
6.Якому стилю Ваша дитина віддає перевагу в одязі?
7.Скільки друзів у Вашої дитини?
8.Яка улюблена група (співак/співачка) Вашої дитини?
9.Чи пише Ваша дитина вірші?
10.Чи веде Ваша дитина щоденник?
Після заповнення батьками анкети, класний керівник роздає їм анкети їхніх дітей. Батьки порівнюють свої відповіді з відповідями дітей.
Підсумки зборів.
                 І наостанок нагадаю вам, шановні батьки, слова відомого американського педіатра Бенджаміна Спока: «Любіть вашу дитину такою, якою вона є, і забудьте про риси, яких у неї немає... Результат виховання залежить не від ступеня суворості чи поблажливості, а від ваших почуттів до дитини й від тих життєвих принципів, які ви прищеплюєте їй».
Шановні батьки, пам'ятайте!
·        У дітей, які не знають, що їм робити у час дозвілля, псуються і голова, і серце, і мо­ральність. Допоможіть своїй дитині вибрати ко­рисне заняття.
·        Турбуйтеся про те, щоб дитяче серце не стало грубим, злим, холодним, байдужим і жорстоким в результаті «виховання».
·        Батьки, пам'ятайте! Фізичне покарання — це показник не тільки вашої слабкості, розгуб­леності, безсилля, а й педагогічного безкуль­тур'я. Ремінь та тумак вбивають у дитячому серці витонченість і чутливість, розбещують людину. Одурманюють її отрутою брехні.
·        Не ставте вашу дитину в становище, коли вона змушена оборонятися брехнею.
·        Говоріть з дитиною так, щоб не залишило­ся ніякого сумніву в тому, що ви керуєтеся тур­ботою й тривогою за неї, а не бажанням відмах­нутися, образити.
·        Будьте, навіть у дрібницях, до кінця правди­вими і чесними зі своїми дітьми. Незначну домішку брехливості, штучності дуже добре помічають діти.
·        Не забувайте поділитися зі своїми дітьми досягненнями й невдачами, тоді вони відкрива­тимуть вам свої таємниці чекатимуть вашої по­ради, підтримки.
·        Батьки, пам'ятайте! Вашу дитину виховує кожна хвилина життя, кожний куточок землі, кожен ваш крок, слово, справа, з якими її особистість стикається ніби випадково, мимо­волі.
·        Враховуйте основні методи виховання й пе­реконання, справи, стимулювання.
·         
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ

1. Як ставиться до навчання ваш син (донька)?
- Дуже відповідально;
- Швидше  відповідально, ніж безвідповідально;
- Швидше  безвідповідально, ніж відповідально.
2. Що ви зробили для підвищення відповідального ставлення сина (доньки) до навчання?
3. Є труднощі у вихованні в дитини відповідального ставлення до навчання? Які?
4. З якого віку особливо важко стало його (її) виховувати в цьому плані?
5. Яке найулюбленіше заняття Вашої дитини  (читання, спорт і т. д.)?
6. Як ставиться син (донька) до Вас?
7. Як ви ставитеся до навчальних занять сина (доньки), чи завжди ви в курсі його (її) навчальних справ?
- Не завжди цікавлюся його успіхами;
- Не вистачає часу, і він вчиться самостійно;
- Надаєте допомогу у виконанні домашніх завдань;
- Обговорюєте разом з ним домашній матеріал.
8. Що найбільше спонукає вашого сина (доньку) вчитися відповідально?
Що впливає в першу чергу? У другу? У третю? Зовсім не грає ролі?
- Інтерес до процесу засвоєння знань;
- Практична значущість засвоєних знань;
- Відповідальність за навчання перед колективом класу;
- Відповідальність перед школою і вчителями;
- Відповідальність перед батьками;
- Відповідальність перед собою.
9. Яку допомогу в навчанні вашій дитині надають однокласники, дорослі, ви самі?
10. Яку допомогу необхідно надавати дитині в навчанні з боку викладачів?
11. Кому допомагає ваш син (донька) у навчанні?
12. Яку допомогу ви можете надати класному керівникові  у підвищенні відповідального ставлення учнів класу до навчання.





ДОДАТКИ
Пам’ятка для батьків «Правила спілкування з підлітками»
Дайте дитині свободу.
Жодних нотацій.
Йдіть на компроміс.
Поступається розумніший.
Не слід ображати.
Будьте міцні та впевнені.
Пам’ятка для батьків
n  Якщо дитину постійно критикують, вона вчиться ненавидіти
n   Якщо дитина живе у ворожнечі, вона вчиться агресивності
n  Якщо дитину висміюють, вона стає замкненою
n  Якщо дитина росте в докорах, вона вчиться жити з почуттям провини
n  Якщо дитину хвалять, вона вчиться бути вдячною
n   Якщо дитину підтримують, вона вчиться цінувати себе
n  Якщо дитина живе в розумінні й доброзичливості, вона вчиться знаходити любов у цьому світі
Заповіді для батьків:
n  Ніколи не займайтеся вихованням у поганому настрої
n  Чітко визначайте, чого саме ви вимагаєте від дитини
n  Надайте дитині самостійності, виховуйте, а не контролюйте кожен її крок
n  Краще не підказуйте головного рішення, а вкажіть шляхи його й час від часу аналізуйте разом з дитиною
n  Не пропустіть момент першого успіху
n  Вчасно  зробіть зауваження, відразу оцініть вчинок і зробіть паузу – дайте усвідомити почуте
n  Виховання не може бути поетапним
n  Вихователь повинен бути суворим, але добрим

Анкета для учнів «Моє місце в родині»

Дайте відповіді на запитання.
1.      Чи виникають у твоїй родині приводи, що призводять до суперечок, невдоволень? _________________
              2.Твої обов’язки в родині. _________________
              3. Чи залежить мир у родині від дітей? Поясніть свою думку. _________________________________________________________

Анкета для учнів «Моє життя в родині»

Оберіть найбільш прийнятні для вас варіанти відповідей.
1.Що б ти хотів отримати від родини, у якій живеш?
а) Доброї організації побуту;
б) радощів від спілкування;
в) спокою, захищеності.
2.Чи самотній ти в родині?
а) Так;
б) ні;
в) не знаю.
3.Чи бажаєш ти, щоб твоя майбутня родина була схожою на твою нинішню?
а) Так;
б) ні;
в) не знаю.
4.Як ти вважаєш, що найбільше хвилює твоїх батьків у родинному житті?
а) Здоров’я дітей;
б) навчання дітей;
в) трудова участь дітей ужитті родини.
5.Яка з наведених нижче життєвих настанов є для тебе найбільш вагомою?
а) Бути матеріально забезпеченим;
б) зустріти кохання;
в) мати багато друзів;
г) реалізувати власні інтелектуальні можливості.
6.Чи є в тебе таємниці від родини?
а) Так;
б) ні.
7.Чим для тебе є вечір, проведений вдома?
а) Радість спілкування;
б) нагода бути самим собою;
в) мука, нудьгування.
4. Чи знайомий ти з моральними та матеріальними проблемами, що існують у твоїй родині?
а) Так;
б) ні.

Анкета для учнів «Я  і мої батьки»

І.Чи є порозуміння у Вас з батьками?
       1. Так.
        2. Ні
        3. Не завжди
ІІ.Чи можете Ви говорити з батьками відверто на будь-які теми?
       1. Так.
        2. Ні
        3. Не завжди
ІІІ.Чи розуміють батьки проблеми дітей?
       1. Так.
        2. Ні
        3. Байдуже
ІV.На скільки чуйний ти до батьків та близьких?
  1. Чуйний, турботливий, добрий
  2. Не завжди чуйний та турботливий
  3. Часто проявляє грубість, байдужість, егоїзм
  4. Постійно ухиляється від проявів доброти
V.Поведінка вдома
  1. Завжди гарна
  2. Не завжди гарна, але на зауваження реагую нормально
  3. Часто поводжу себе погано, на зауваження не реагую
  4. Постійно веду себе погано
VІ.Чи старанний та слухняний ти в сімї?
Чи з задоволенням виконуєш доручення батьків?
1. Завжди старанний та слухняний
2. Не завжди старанний та слухняний
3. Часто нестаранний і неслухняний
4. Завжди нестаранний і неслухняний
VІІ.Якою я бачу свою майбутню сімю
1.Сімя без дітей
2.В сімї 1 дитина
3.В сімї 2 дитини
4.В сімї 3 дитини
5.В сімї 4 дитини
VІІІ.Які риси характеру батьків Вам найбільше подобаються?_____________________________________________________________
ІХ.Чи можуть бути Ваші батьки прикладом для виховання Ваших майбутніх дітей?
       1. Так.
        2. Ні
        3. Уникати помилок своїх батьків
        4. Не визначено

Анкета для батьків «Життя Вашої дитини в родині»

Оберіть найбільш прийнятні для вас варіанти відповідей.
1) Як ви гадаєте, чого очікує Ваша дитина від родини, в якій живе?
а) Доброї організації побуту;
б) радощів від спілкування;
в) спокою, захищеності.
2) Що найбільш вас хвилює?
а) Здоров’я дитини;
б) навчання дитини;
в) трудова участь дитини в житті родини.
3) Чи самотня Ваша дитина в родині?
а) Так;
б) ні;
в) не знаю.
4) Як Ви гадаєте, чи забажає дитина, щоб її майбутня родина була схожа на Вашу?
а) Так;
б) ні;
в) не знаю.
5) Яка з наведених нижче життєвих настанов є, на Ваш погляд, для дитини найбільш вагомою?
а) Бути матеріально забезпеченим;
б) зустріти кохання;
в) мати багато друзів;
г) реалізувати власні інтелектуальні можливості.
6) Чи знайома Ваша дитина з тими моральними і матеріальними проблемами, що існують в родині?
а) Так;
б) ні.
7) Чи є у Вашої дитини особисті таємниці, які вона приховує від родини?
а) Так;
б) ні;
8) Що для Вашої дитини вечір, проведений вдома?
а) Радість спілкування;
б) нагода бути самим собою;

в) мука та нудьгування.

методичний кошик

Урок-досл ідження Анна Ахматова «Реквием» 11 клас